Skip to main content
Zdraví

Neviditelný hrdina, bez něhož se neobejdeme: co možná nevíte o vitamínu C

By 19. 4. 2023No Comments

Určitě jste už mnohokrát narazili na varování před nejrůznějšími éčky. Tak rozhodně si dávejte velký pozor i na E300. Kyselinu askorbovou, která se pod touto zkratkou skrývá, asi znáte pod jejím slavnějším pseudonymem: vitamín C.

Každý rok 4. dubna si svět připomíná jednoho hrdinu, kterého sice nevidíme, ale zachraňuje nám zadek každý den: vitamín C. Patří k nejvyhledávanějším a nejpopulárnějším ingrediencím všech dob. Díky jeho proslulosti o něm i naprostý laik ví spoustu věcí. Že si ho lidské tělo neumí vyrobit a musí ho tedy dostávat ve stravě, případně to, že je důležitý pro zdraví a imunitu organismu. Najdeme ho v čerstvém ovoci a zelenině, ovšem neměl by se zahřívat, protože nepřežije vyšší teploty. To jsou začerstva asi nejznámější fakta o vitamínu C. Ovšem níže najdete několik zajímavostí a podrobností, které jste o něm možná zatím nevěděli.

​Kolagen

Vitamín C je nezbytný pro správnou tvorbu kolagenu a pro jeho zachování v tkáních. Naše tělo ho potřebuje pro správný růst, silné zuby nebo elastické cévní stěny. Naprosto klíčový je však pro zdraví kostí, chrupavek, šlach a kůže. Zvláště sportovci a lidé, kteří si užívají aktivní život plný pohybu, by tedy neměli na vitamín C zapomínat.

Železo a enzymy

Míváte někdy problém s nízkou hladinou železa? Právě vitamín C pomáhá organismu vstřebávat z potravy více železa. To je nezbytné například pro tvorbu hemoglobinu, „kurýra“, který roznáší kyslík po celém těle. Stejně tak vitamín C napomáhá i tvorbě enzymů, bez nichž by se náš organismus neobešel.

Antioxidant

Tohle slovo je už neodmyslitelně spjato se zdravím. Antioxidanty poskytují našim buňkám ochranu před poškozením. Každý den se setkáváme se škodlivými látkami – v ovzduší, vodě i ve stravě. Když k tomu připočteme nadměrný stres, není to moc vyrovnaný boj. Díky antioxidantům, jako je vitamín C, můžeme tyto padouchy snáze odrážet a zůstávat vitální.

Kouření

Pokud kouříte nebo jste často vystaveni vdechování cigaretového kouře, váš organismus vylučuje více vitamínu C. Je tedy nutné přijímat vyšší dávku tohoto neviditelného hrdiny, abyste ho měli dostatek pro zdravé fungování.

Hubnutí

Vitamín C hraje nezastupitelnou roli při tvorbě karnitinu, který pomáhá přeměňovat tuk na energii. Je to šikovný „manažer“, který při tělesné aktivitě organismu přistrčí zásoby tuku jako palivo, místo aby se spotřebovávaly jiné druhy energie. Karnitin a tím pádem i vitamín C jsou tedy skvělými parťáky při hubnutí.

Nefunguje do zásoby

Výhodou vitamínu C je, že se jím téměř nelze předávkovat. Pokud ho přijmeme větší množství, než jaké dokážeme zužitkovat, nadbytek vyloučíme prostřednictvím moči. Nevýhodou ovšem je, že ho potřebujeme doplňovat postupně a pravidelně, aby v organismu dělal všechny ty divy, o nichž jste si před chvílí četli.

Pokud vám to ještě nestačilo, tak přidáme ještě bonusový odstavec. Některé studie spojují vitamín C s nižším rizikem výskytu rakovin, lepší kontrolou alergií a autoimunitních reakcí, regulací krevního cukru, nárůstem počtu bílých krvinek nebo s ochranou před poruchami kognitivních schopností.

Věříme, že jste objevili další důvody, proč si zamilovat vitamín C a že si ho dopřejete se svými blízkými každý den.

Zdroje:

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E300

https://www.nowtolove.co.nz/health/diet-nutrition/15-fascinating-facts-about-vitamin-c-34011

https://medlineplus.gov/ency/article/002404.htm

https://www.rehabilitace.info/lidske-telo/epinefrin-a-norepinefrin-co-je-to-a-jake-maji-ucinky-a-funkce-v-tele/

https://www.bodylogicmd.com/blog/12-fascinating-facts-about-vitamin-c/