Skip to main content

The ShopAffordable designer clothing with unmatched quality

ZdravíDětiFunkční nápojeCukr

Mohou děti pít funkční nápoje?

By 3. 9. 20203 prosince, 2020No Comments

Funkční nápoje pro děti často vzbuzují nedůvěru. Většinou za to může zmatení pojmů, kdy lidem splývají funkční nápoje a energy drinky. V čem je tedy rozdíl a jsou nějaké funkční nápoje pro děti vhodné?

Funkční nápoje zatím nemají v rámci evropské legislativy jasnou definici. Přesto panuje shoda v tom, že jde o nápoje, které kromě vody obsahují látky s významným účinkem na zdraví, výkonnost nebo duševní stav. Konkrétně to mohou být vitamíny, vláknina, přírodní extrakty z bylin, čajů, ovoce atd. Z toho vyplývá, že skupina funkčních nápojů je velmi různorodá.

Mohou sem patřit drinky pro sportovce, minerální vody nebo i zmíněné energy drinky, jejichž hlavním účelem bývá krátkodobé zvýšení vytrvalosti, aktivity a schopnosti koncentrace. Pořád tedy není snadné odpovědět na otázku, zda jsou funkční nápoje vhodné i pro děti. Klíčové je vždy konkrétní složení. Mezi látky, jimž by se měly děti vyhýbat, jednoznačně patří kofein, nejčastější ingredience v energy drincích. Kofein se velice snadno může stát nebezpečným pro dospělý organismus, natož pak pro ten dětský. Není radno podceňovat vznik závislosti na povzbuzujícím účinku kofeinu.

Organismus si jednoduše zvykne na krátkodobé povzbuzení a začne ho trvale vyžadovat. Spolu s postupným útlumem účinků je nutné zvyšovat dávky kofeinu a tím se roztáčí nebezpečná spirála, která může vést k hyperaktivitě, depresím, migrénám, srdečním chorobám či poruchám spánku a soustředění. Odborníci doporučují, aby množství přijatého kofeinu u dětí starších 12 let nepřekračoval 85–100 mg za den (což odpovídá zhruba jednomu šálku kávy). Děti mladší 12 let by se mu měly vyhnout úplně.

Je důležité mít na paměti i to, že kofein se vyskytuje i v potravinách, kde bychom ho možná nečekali – např. ve fazolích nebo čokoládě. U dětských nápojů bychom měli být velmi opatrní také s cukry. Ty jsou v různých podobách obsaženy ve většině potravin a slouží tělu jako rychlý zdroj energie. Problém ale nastává, pokud konzumujeme velké množství cukru a dodanou energii nespotřebujeme. Ta se pak ukládá ve formě tuku a časem může způsobit vážné zdravotní komplikace, jako je obezita, diabetes nebo nemoci srdce a cév. Proto je nutné mít pod kontrolou, kolik cukru dítě konzumuje a v jaké situaci. Je rozdíl, jestli vyvíjí intenzivní fyzickou aktivitu, nebo sedí na gauči. Jaké funkční nápoje tedy můžete bez obav koupit svým dětem? Hledejte takové, které neobsahují žádný kofein, mají v sobě málo cukru a obsahují tělu prospěšné látky, jako jsou minerální látky či vitamíny. Obzvláště vhodný je například vitamín D, jenž pomáhá udržet zdravé kosti, svaly a celkovou odolnost organismu. Další vhodnou látkou je zinek, protože podporuje zdraví vlasů, nehtů a kůže. Také zajišťuje správnou funkci metabolismu a posiluje imunitu.

Zdroje:

Nealkoholické nápoje, edice Jak poznáme kvalitu? – autor Doc. Ing. Helena Čížková, Ph.D., vydala Česká technologická platforma pro potraviny, 2016
https://www.healthline.com/nutrition/healthy-drinks-for-kids#section11
https://www.news-medical.net/health/Are-Energy-Drinks-Safe-for-Children.aspx